Derslerin Kopyalanması

Değerli ziyaretçimiz;

İnternetten canlı yayınlarla yapılan eğitimlerimizin telif hakları tarafımıza aittir. Bu yayınların kopyalanması, çoğaltılması dağıtılması ve toplu olarak izlenmesi 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu uyarınca suç sayılmaktadır. Bu nedenle derslerimizdeki ses kayıtlarının, slaytların veya herhangi bir ders içeriğinin kopyalanması, yayınlanması ve toplu olarak izlenmesi, yürürlükteki yasalar gereğince suç olarak nitelendirilmektedir.

Ders yayınlarımıza girişler, kullanıcı bilgisayarında herhangi bir video capture (ekran yakalama) programının çalışmasını, uzaktan erişimi, yönlendirmeyi ve yazı yazmanız dışında bilgisayarınızın tüm fonksiyonlarını ders süresince bloke eden bir ara yüzün çalıştığı bir güvenlik programı ile yapılmaktadır. Bu nedenle ders yayınlarımızı bilgisayarınızı kullanarak kayıt altına almanız mümkün görülmemektedir. Ancak bir el kamerasını kullanarak ekrandaki yayınlanan görüntüleri çekmek mümkündür. Bunun için ise kullanılan sistemin özelliği gereği her kullanıcın kendi ekranında (kullanıcının dikkatini dağıtmayacak tarzda) fligran şeklinde kullanıcın kendi T.C kimlik numarası yazacaktır. Dolayısıyla el kamerasını monitörün karşısına koyup çekim yapanlar mecburen kendi T.C kimlik numaralarını da çekeceklerdir. Ekranda yazan numara büyüklükleri sonradan bir montaj veya perdeleme ile gizlenemeyecek tarzdadır.

Yine bunlara ek olarak, ders yayınlarını izlemek için bilgisayarınıza yükleyeceğiniz güvenlik yazılımımız, bilgisayarınızda monitör dışında bir donanım takılı olması halinde (projeksiyon makinası gibi ) veya çoklu monitör kullanılması, klonlama, splitter (çoklayıcı) kullanılması gibi durumlarda sistemi kapatarak durumu bildirecektir.

Bunların yanında internetten canlı yayınla yapılan ve sonradan üyelerimizin offline izlemesine açılan bu ders yayınlarımızdaki tüm materyaller (ses-görünü-doküman) için 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununun sayısal zaman damgasını “elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla” doğrulanan kayıt olarak tanımlandığı elektronik damgalama işlemi uygulanmaktadır.

Tüm bunlara rağmen sistemimiz ve şifreleme düzeneğimiz her gün güncellenmektedir.

Değerli katılımcılarımızın bu tür yasa dışı yollara tevessül etmeyeceğine olan inancımızla birlikte, kötü niyetli kişi veya kuruluşlara karşı tedbirli olmak zorunda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Show Buttons
Hide Buttons